
Opšte informacije
Istanbul je grad koji svojim položajem Turskoj obezbeđuje prisustvo u Evropi. Ovo mesto na Bosforu prostire se na dva kontinenta, a bio je prestonica Rimskog i srce moćnog Osmanskog carstva. Opijeni lepotom ovog grada, njegovi vladari su mu menjali imena, dograđivali ga i čuvali, a slavu o njemu širili su preko granica. Istanbul i danas pleni pažnju i privlači putnike iz svih krajeva sveta. Evropski deo grada je u stvari taj šarmantni, mistični Istanbul, dok je azijski deo rezervisan za stambene blokove i poslovne zgrade.Ovaj grad živi i noću i danju. Bazari, radnjice, poslastičarnice, male radionice - sve je to na raspolaganju od ranih jutarnjih časova do kasno u noć. Mirisi koji mame iz buregdžinica, vruće testo, sir, kao i sveži ajram (tradicionalno kiselo mleko koje podseća na jogurt). U vazduhu se meša miris roštilja na ćumur i ukusnog kebaba. Nasmejani Turci srdačno zovu svoje mušterije da probaju ovaj ukusan obrok. Izlozi poslastičarnica izgledaju kao prodavnice čarobnih ćilima. Nanizane i našarane baklave, prelivene slasnim sirupom, mame prolaznike da ih probaju.
Biti u Istanbulu a ne posetiti Grand bazar je isto kao da tamo niste ni bili. Turci, vešti trgovci, nude svoju robu cenkajući se i blagosiljajući kupce. Ko želi zlato, začine, džins, keramiku, porcelan, čajeve, garderobu, pamučna platna, slatkiše, urme... sve može naći na ovom čarobnom mestu.Nije Istanbul samo meka za kupoholičare, to je i grad kulture, tradicije, istorije. Najlepši pogled na grad pruža se upravo s Bosfora, koji ga deli. Večernje krstarenje je sastavni deo obilaska grada, a obilazak njegovih znamenitosti poseban je doživljaj. Plava džamija ili Sultan Ahmetova džamija je jedinstvena bogomolja sa šest minareta.
Arheološki muzej ima tri zgrade, u kojima je pohranjeno preko milion izložbenih eksponata iz skoro svih razvojnih doba čovečanstva.
Teodosijev Obelisk donet je iz Karnaka u IV veku i postavljen baš na mesto na kojem i danas stoji. Most Galata povezuje dve obale Zlatnog roga, a za njega je vezana legenda da spaja različite kulture i staleže, kao što na ovom mestu upravo spaja tradicionalni Istanbul sa carskim palatama.
Putnicima s naših prostora posebno draga i posebno sveta je Aja Sofija. Podigao ju je car Justinijan 537. godine kao sedište hrišćanske crkve. Mehmet Osvajač ju je proglasio za džamiju onda kada je osvojio Istanbul, a Ataturk je ovu jedinstvenu građevinu pretvorio u muzej kako bi njena vrata otvorio svim vernicima i pokazao lepote, može se reći, jednog od najlepših verskih objekata.
I tako, čuda se nižu jedno za drugim. Ostavljaju bez daha i ostaju se u najlepša sećanja. Istanbul, Carigrad, Konstantinopolj... čekaju da ih i vi osvojite svojim korakom i foto-aparatom.